Haber

Yunanistan, Rusya’daki gelişmeler için kriz yönetim birimi kurdu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunanistan vatandaşlarına Rusya Federasyonu’nu ziyaret etmekten kaçınmaları tavsiye edildi. Açıklamada, “Dışişleri Bakanı’nın talimatıyla Rusya Federasyonu’ndaki son gelişmeler nedeniyle Dışişleri Bakanlığı bünyesinde diğer Avrupa Birliği ile temas ve uyum içinde olan bir kriz yönetim birimi oluşturulmuştur ( AB) üye devletler.” ifadeler yer aldı.

RUSYA’DA WAGNER KRİZİNİ TIRMANMAK

Özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlayarak karşılık vermekle tehdit edince, Wagner savaşçıları Ukrayna’yı terk ederek Rostov sınır bölgesine girdi.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açtı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’in isyanını “ihanet” olarak nitelendirdi. Prigojin Moskova’ya gideceklerini açıklamış ve Kremlin yönetimi ülkenin birçok yerinde güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Son olarak Prigojin, taraflardan birinin Rus kanının dökülmesindeki sorumluluğunu anladıklarını ve plana göre konvoylarını geri çevirerek sahra kamplarına döneceklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu