Haber

Libya Yüksek Mahkemesi, Bingazi’de Anayasa Mahkemesi kurulması kararını reddetti

Libya Yüksek Mahkemesi Genel Kurulu’nun, ülkenin doğusunda bulunan Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi’nin (TM) Bingazi’de Anayasa Mahkemesi kurulması kararını oybirliğiyle reddettiği bildirildi.

Mahkemenin Facebook hesabından yapılan açıklamada, Libya Yüksek Mahkemesi Genel Kurulu’nun bugün toplanarak TM’nin Bingazi’de Anayasa Mahkemesi kurulmasına ilişkin kararını ve bu kararı içeren mektubu “uzun uzadıya tartıştığı” belirtildi.

Genel Kurul toplantısında TM’nin aldığı kararın anayasaya aykırı olduğu belirtilirken, Anayasa Dairesi’nin görev ve yetkilerini kullanma yetkisine sahip tek organın Yargıtay olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Libya Yüksek Mahkemesi Genel Kurulu’nun TM’nin Bingazi’de Anayasa Mahkemesi kurma kararını oybirliğiyle reddettiği belirtildi.

6 Aralık’ta Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, TM Lideri Akile Salih’in Bingazi’de 13 üyeli bir Anayasa Mahkemesi kurulması ve Trablus’taki Yüksek Mahkeme Anayasa Dairesi’nin yerine geçmesi yönünde sunduğu öneriyi onayladı.

Bu karar, Trablus’taki Yüksek Mahkeme’nin Anayasa Dairesi’ne yapılacak tüm itirazların Bingazi’deki Anayasa Mahkemesi’ne götürüleceğini, yasaların anayasaya aykırı olduğu yönündeki itirazların ancak Meclis Başkanı tarafından yapılabileceğini öngörüyor. Parlamento, Başbakan, 10 milletvekili veya 10 bakan.

Libya Devlet Yüksek Konseyi ise bu adımı reddederek, “Biz yasayı geri çekene kadar Temsilciler Meclisi ile tüm diyalogları askıya aldığını” duyurdu.

Libya Yüksek Mahkemesi Genel Kurulu, 6 yıl önce kapatılan Anayasa Dairesi’ni 18 Ağustos 2022’de kanunlar ve anayasa değişiklikleri konusundaki ihtilafların çözümü için yeniden faaliyete geçirdiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu