Haber

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki bombardımanında ölü sayısı 9 bin 500’e çıktı

İsrail’in 29 gün boyunca yoğun bombardıman altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenlerin sayısı 9 bin 500’e yükseldi.

Hükümetin Gazze’deki Medya Dairesi Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında İsrail saldırılarında yaşanan can kaybı ve yıkımın boyutu hakkında bilgi verdi.

Maruf, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 3 bin 900’ü çocuk, 2 bin 509’u kadın olmak üzere 9 bin 500’e çıktığını belirtti.

İsrail saldırılarında 55 cami, 3 üniversite, 3 kilise ve Vakıflar Bakanlığı’na bağlı 3 binanın yıkıldığını bildiren Maruf, 16 hastane, 32 sağlık ocağı, 27 ambulans ve 105 sağlık ocağının da hasar gördüğünü kaydetti.

40 bin ev tamamen yıkıldı

Maruf, saldırılar nedeniyle 40 bin evin tamamen yıkıldığını, 220 bin konut ile 88 hükümet binasının hasar gördüğünü veya kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Filistinli yetkili, İsrail ordusunun 220 okulu vurduğunu ve bunlardan 60’ının tamamen hizmet dışı kaldığını belirtti.

Blinken’in ziyaretiyle eş zamanlı olarak İsrail’in saldırganlığı arttı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bölgeye ziyaretiyle eş zamanlı olarak İsrail’in son 24 saatte Gazze’ye yönelik saldırılarını artırdığına dikkat çeken Maruf, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyinde ve Gazze kentinde yaşamı tamamen yok etmeye çalıştığını ifade etti. katliamlar yaparak.

Maruf ayrıca İsrail’in daha fazla hastaneyi hedef almak istediği konusunda uyardı ve masum hayatların kurtarılması için hastanelere derhal yakıt sağlanması çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu