Ekonomi

Maliye Bakanı Şimşek’ten kripto para düzenlemelerine ilişkin önemli açıklama

Investing.com – Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü’nün “gri listesinden” çıkarılması için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi ( FATF).

Türkiye, 2021 yılında küresel kara para aklamayı ve terörün finansmanını izleyen kuruluş FATF’ın gri listesine dahil edildi. Bakan Şimşek, dün akşam yönetim kuruluna yaptığı konuşmada, FATF’ın gri listesinden çıkarılacak kriterlerin neredeyse tamamının karşılandığını ve son aşama olarak kripto para kanunu yasalaştıktan sonra kuruluşun standartlarına tam uyum sağlanacağını belirtti.

Söz konusu kripto para düzenlemeleri hakkında bilgi veren Şimşek, çalışmaların son aşamaya geldiğini ve tasarının yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağını söyledi. Türkiye’de geçtiğimiz haftadan bu yana gündemde olan kripto para piyasasına yönelik düzenlemeler en son 2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında yer almıştı.

Yapılan açıklamadaDijital varlıkların vergilendirilmesi ve kripto varlık platformlarının düzenlenmesine ilişkin konuların bu yıl hayata geçirilmesinin planlandığı belirtildi.

Türkiye’de kripto para düzenlemelerine ilişkin genel çerçeveye ilişkin henüz detaylı bir açıklama yapılmamış olsa da yasa taslağının 2024 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ele alınması mümkün görünüyor. Küresel kripto para piyasasında değerli bir konuma sahip olan Türkiye’deki yatırımcılar ticaret hacmi, vergi konusunun nasıl ele alınacağını merakla bekliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu