Haber

Hakan Fidan duyurdu: Büyükelçiliklere vize notu!

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Işık Süllü, yanıtlanmak üzere TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, 16 Aralık 2013’te Türkiye ile AB arasında başlatılan “Vize Serbestisi Diyaloğu”ndaki gelişmeleri sordu.

Bakan Fidan gelişmeleri kısaca şöyle anlattı:

66 KRİTER YERİNE GETİRİLDİ

Vize Serbestisi Yol Haritası’nda yer alan 72 kriterden 66’sı ülkemiz tarafından karşılanmış olup, geri kalan altı kriterin karşılanması ve karşılanan kriterlerin devamlılığının sağlanması yönünde çalışmalar devam etmektedir. Vize Serbestisi Diyaloğuna ilişkin gelişmeler ve beklentiler AB tarafıyla paylaşılıyor. Kalan altı kriterin karşılanması ve karşılanan kriterlerin sürekliliğinin sağlanması için çalışmalar devam etmektedir.

RED ORANLARI HER YIL ARTIYOR

Fidan, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un Türkiye’ye yapılan Schengen vize başvurularındaki ret oranlarına ilişkin önerisine şöyle yanıt verdi:

AB Komisyonu verilerine göre, Türkiye’deki konsolosluklara yapılan Schengen vize başvurularının reddedilme oranı 2014, 2015 ve 2016 yıllarında yüzde 4 civarında iken, 2016’dan sonra her yıl artarak 2021’de yüzde 17’ye ulaşmış, 2022’de ise yüzde 15,7’ye gerilemiş durumda. Bu sorunların bir an önce aşılacağı beklentimiz muhataplarımıza defalarca iletildi. İlgili ülkelerin büyükelçileri bakanlığımıza davet edilmiş, beklenti ve talepler birinci ağızdan aktarılmış, bu konular diplomatik notayla da paylaşılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu