Ekonomi

Çin merkez bankası likidite için tahvil işlemlerini kullanabilir

Çin Merkez Bankası (PBOC) ikincil piyasadaki hazine bonosu işlemlerini para politikası araçlarına entegre etmeyi değerlendiriyor. Bu hamle likiditenin daha etkin bir şekilde yönetilmesini amaçlıyor. Merkez bankasından ismi açıklanmayan bir yetkilinin, hazine tahvili alım satımının likidite yönetimi için bir yöntem ve para politikası araçları için bir rezerv olarak hizmet edebileceğini söylediği bildirildi.

Yatırımcılar, ilk çeyrekte büyüme beklentilerini aşmasına rağmen önemli zorluklarla karşılaşmaya devam eden Çin ekonomisini desteklemek için ek teşvik önlemleri bekliyor. Merkez Bankası’nın ikincil hazine bonosu piyasasındaki alım satım faaliyetleri, piyasanın büyüyerek dünyanın en büyük üçüncü piyasası haline gelmesi ve likiditedeki iyileşmeler nedeniyle uygulanabilir hale geldi.

İsmi açıklanmayan yetkili, Çin’in uzun vadeli hazine tahvillerinin getirilerinin son zamanlarda düştüğünü ancak öngörülen ekonomik büyümeyle uyumlu makul bir aralıkta dalgalanmasının beklendiğini belirtti. Yetkili ayrıca Çin’in ekonomik toparlanmasının güç kazanmakta olduğunu kaydetti.

İlk çeyrek büyümesi tahminleri aşmış olsa da, Mart ayına ait emlak yatırımı, perakende satışlar ve sanayi üretimi gibi göstergeler iç talebin zayıf kaldığını ve bunun da genel ekonomik ivmeyi azaltabileceğini gösteriyor.

PBOC, yıl boyunca ekonomiye yönelik politika desteğini artırmayı taahhüt etmiştir. Merkez Bankası, arz ve talep faktörlerinin uzun vadeli hazine bonosu getirilerinde kısa vadeli dalgalanmalara neden olabileceğini kabul etmekle birlikte, uzun vadeli ekonomik büyüme beklentileri konusunda olumlu görüşünü korumaktadır.

Yetkili, ileriye dönük olarak hazine tahvili ihracının hızlanacağını ve uzun vadeli tahvil getirilerinde bir toparlanma yaşanacağını öngördü. Pekin’in bazı kritik sektörlere yardım amacıyla 1 trilyon yuan (138,01 milyar $) tutarında özel ultra uzun vadeli hazine bonosu ihraç etme planları bulunuyor.

Tarihsel olarak PBOC, merkezi hükümetten doğrudan tahvil alımlarına katılmamış ve ikincil piyasada nadiren kapsamlı tahvil alımına girişmiştir. Yine de yayında alıntılanan uzmanlar, merkez bankasının herhangi bir tahvil operasyonunun iki yönlü olacağını ve bunun gelişmiş ülkelerdeki merkez bankaları tarafından kullanılan niceliksel gevşeme önlemleriyle bir tezat oluşturduğunu öne sürüyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

PBOC’nin hazine tahvili alım ve satımına yaklaşımı, diğer merkez bankaları tarafından yürütülen niceliksel gevşeme operasyonlarından önemli ölçüde farklıdır. Mevcut döviz kuru 1$’ın 7.2456 Çin yuanı renminbiye eşit olması şeklinde belirlenmiştir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberkarliova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu