Ekonomi

Bakan Yerlikaya: Hasar tespitine başladık

Kısa sürede bu kadar yoğun yağışın, derelerin sular altında kalması sonucu işyerleri ve konutların alçak kot olarak adlandırılan bodrum katlarında su baskınlarına yol açtığını belirten Yerlikaya, “Üzülerek ifade etmek isteriz ki bir vatandaşımız, Biri yabancı uyruklu olan kişi maalesef Başakşehir’de hayatını kaybetti. “Küçükçekmece ilçemizdeyiz. Başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Yerlikaya, selin yaşandığı ilçelere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Arnavutköy ilçemizde Belediye Başkanımız 291 evin su baskınından etkilendiğini, şu ana kadar yüzde 70’ini boşalttıklarını söyledi. Başakşehir’de Belediye Başkanımız Yasin Bey ile görüştük, 650 işyerinin ve 131 evin su baskınından etkilendiğini söyledi. Küçükçekmece’de İstanbul’da 98 ev, 13 iş yeri, Sultangazi’de 10 ev ve Eyüp’te 30 evin su baskını nedeniyle olumsuz etkilendiği belirtildi.

Hasar tespiti başlayacak

İstanbul Valisi Davut Gül koordinasyonunda motopomp, vidanjör ve su tahliyesine ilişkin polis, jandarma, AFAD, İSKİ, itfaiye ve ilçe belediyelerinin araçlarıyla su tahliyesinin sabaha kadar kesintisiz olarak devam edeceğini belirten Yerlikaya, Valiliğin koordinasyonunda sabah saatlerinde hasar tespiti çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, 112’ye gelen davetlerin her birine cevap verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Arnavutköy’de kalacak yer başvurusu olmadı. Başakşehir’de olmadığını biliyoruz. İstanbullu vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Vefat edenlerden büyük üzüntü duyuyoruz. Allah’tan rahmet diliyoruz. yakınlarına sabır. Bunu söylemek zorundayız. Tabii bu iklim değişikliği. Bir ilçede 40 mahallenin olması bir değişim haline geldi. Üç mahallede saatte 120 kilo yağış, çok kısa sürede. 100 metre ötedeki mahallede hiçbir şey yok. Turuncu kot pantolon ve turuncu kot pantolonların uyarılarına, hatta bunun şu anda ya da bu zamanda olabileceğine dair bizi uyaran hatırlatmalara lütfen dikkat edin. Anlamıyoruz. Canımız acıdı. Tedbir, tedbir, tedbir diyoruz. Bu uyarılara kulak verelim diyorum.”

haber-camliyayla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu