Ekonomi

62,6 milyar avro bütçe ayırdı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, hükümetin “şimdiye kadarki en büyük” ulusal karayolu yatırım programı için 294 milyar zloti (62,6 milyar avro) ayırdığını duyurdu.

Morawiecki, “Ulusal Yol Yapım Programı” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet olarak otoyollar, çevre yollar ve otobanlardan oluşan bir ağ geliştirmeyi planladıklarını söyledi.

Yatırım programı için 294 milyar zloti ayırdıklarını açıklayan Morawiecki, bunun ülke tarihindeki en büyük ulusal yol yatırımı olacağını vurguladı.

Morawiecki, ekonomik kalkınmanın altyapı gelişimiyle temas halinde olduğunu vurgulayarak, “Devlet bütçesinden garantili bu programla 2 bin kilometre yol yapılacak. Karayolları, ilçe ve belediyelerin yatırım sürecine dahil edilmesi için fırsat yaratıyor. 12 bin yeni istihdam yaratıldı. Son 3-4 yılda oluşturuldu.” değerlendirmesini yaptı.

Polonya’nın komşusu Ukrayna’da Rusya ile savaşın devam ettiğini hatırlatan Morawiecki, “Savaşa rağmen krizden çıkmanın itici gücü oldukları için yatırımları yavaşlatmıyoruz. Yaklaşık 5 yıl sonra Polonya, en önemli ülkelerden biri olacak. en iyi bağlantılara sahip ülkeler. Sürdürülebilir kalkınma, Polonya’daki tüm bölgelerle en iyi bağlantılara sahip ülkelerden biri olacak. Bunun bize ulaşmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu